Przykład obliczania i opodatkowania diet kierowców

Okazuje się, że do diety mają prawo nie tylko pracownicy udający się w delegację. Można też mówić o dietach dla przedsiębiorców, członków zarządu spółki czy przedstawicieli handlowych.

Przedstawiciel handlowy powinien mieć określony w umowie obszar wykonywania swojej działalności, czyli prezentowania danej oferty handlowej. Jeśli udaje się do miejscowości, która znajduje się poza tym obszarem, to jest to traktowane jako podróż służbowa. Bez wątpienia wiele taki wyjazdów wykonują kierowcy. Jednak w tym przypadku nieco inaczej określa się podróż służbową. Polega ona na wykonaniu przewozu, który został zlecony przez pracodawcę. Natomiast ważne jest tutaj również to, że przewóz ma się odbywać w miejsce znajdujące się poza miejscowością, w której mieści się siedziba czy oddziały przedsiębiorstwa dla którego pracuje kierowca. Czyli w przypadku przedstawiciela handlowego dieta może być wypłacona, jeśli udaje się on poza miejscowość wykonywania swojej pracy, a w przypadku kierowcy, jeśli wyjeżdża poza miejscowość, w której jest zatrudniony.

Należy pamiętać o tym, że jeśli kierowca wykonuje przewóz przez inne kraje, to rozliczenie diet powinno odbywać się według stawki określonej dla docelowego kraju. Jeśli kierowca wykonuje osobne zadania w kilku państwach, to każde z nich traktowane jest jako docelowe i diety oblicza się osobno. Stawki diet i ryczałtów zagranicznych można sprawdzić chociażby w Internecie. W sieci dostępny jest też kalkulator diet. Natomiast w zależności od tego czy chodzi o podróż krajową czy zagraniczną trzeba wybrać odpowiedni kalkulator. W przypadku wyjazdu do innego kraju należy wybrać go z listy. Wówczas automatycznie przyjęte zostaną odpowiednie stawki. Na przykład w przypadku Czech kwota diety wynosi 41 EUR, a kwota limitu za nocleg 120 EUR. Łączne koszty delegacji uzależnione będą od czasu w niej spędzonego, kosztów wyżywienia, noclegów. Rozliczenie powinno być dokonane zgodnie z obowiązującymi zasadami i przepisami. Diety kierowców mogą być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.