Diety dla prowadzących działalność lub członków zarządu

Skoro istnieje nawet możliwość zwrotu pieniędzy za wyjazd służbowy przy umowie o dzieło lub umowie zlecenie, to jak jest w przypadku podróży biznesowych, które odbywają właściciele firm?

Przede wszystkim chodzi o to, aby wyjazd mógł być rozliczony w taki sposób, aby można było go potraktować jako koszt podatkowy. Na pewno musi mieć związek z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością. Natomiast w tym wypadku cel podróży nie zostaje określony przez pracodawcę lecz przez samego właściciela firmy. Delegacja ma służyć osiąganiu przez firmę przychodów lub zachowaniu dotychczasowego ich źródła. Dieta przedsiębiorcy nie może przekraczać limitów, które są określone dla pracowników w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli wartość diety jest wyższa, to jej część nie zostanie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Okazuje się, że sprawa przyznawania diet w związku z delegacjami może wyglądać różnie. W ogóle warto zauważyć, że z delegowaniem w podróż służbową mamy do czynienia przede wszystkim w relacjach pracodawca-pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Dlatego w zależności od danego przypadku trzeba poznać przepisy dotyczące rozliczania podróży służbowych kierowców, pracowników, przedsiębiorców czy członków zarządu. Jeśli chodzi o ten ostatni przykład, to spółka może ustalać członkom zarządu czy rady nadzorczej należności w związku z odbywaniem podróży w celu realizacji zadań, do których zarząd czy rada zostały powołane. Natomiast aby możliwe było zaliczenie owych diet do kosztów uzyskania przychodów, obowiązek wypłacania świadczeń powinien wynikać z dokumentu mającego moc prawną. Chodzi tutaj na przykład o statut spółki czy uchwałę powołującą członków zarządu w ich skład. Chociaż nie ma tutaj obowiązku wydawania polecenia odbycia delegacji, to bezpieczniej jest to jednak robić. Z drugiej strony spółka może wymagać od członków zarządu przedstawienia dokumentów świadczących o tym, iż faktycznie ponieśli konkretne wydatki, co nie jest na przykład konieczne w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej.